Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER 3PC Red Black Polyester Lined Cocktail Skirt Suit Size 14W Twill
$76.97 $61.58
Material & Lining: Polyester – Suit and Skirt have Lining
– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Size (Women's) | 14W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Color | Red-Black |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester – Suit and Skirt have Lining
– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 25”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 27”































Reviews
There are no reviews yet.