Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New KASPER ASL 2PC Gray Rayon Lined Notch Collard Cocktail Skirt Suit Size 8P
$69.97 $55.98
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 fauxpockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) -Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 8P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Nylon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Beautiful and elegantSkirt Suit in excellent condition
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 fauxpockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) -Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 20.5”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 22”

























Reviews
There are no reviews yet.