Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LARRY LEVINE 2PC Purple Polyester Double Breasted Pant Suit SZ 18 MSRP $200
$69.00 $55.20
Beautiful and elegantPant Suit is new with tag
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant haveLining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 31.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 15” -Inseam: 31″ – Length: 41.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 18 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 15 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 31 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Eight-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Beautiful and elegantPant Suit is new with tag
Material & Lining:Polyester / Suit and Pant haveLining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 47″(23.5×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 31.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 15” -Inseam: 31″ – Length: 41.5”























Reviews
There are no reviews yet.