Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New l’Atiste By Amy Maxi See Through Tier Dress M Floral Sheer Bubble Sleeves
$78.97 $63.18
Material: Polyester / Dress is see-through
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″ (19×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 55”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 41 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | High Neck |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | M |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Maxi |
| Features | ["Lightweight", "Sheer"] |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Floral |
| Sleeve Type | Balloon Sleeve |
| Material | Chiffon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Colorful |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Georgette |
Material: Polyester / Dress is see-through
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Pit to pit: 38″ (19×2) – Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 55”

























Reviews
There are no reviews yet.