Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New LE SUIT Women 2PC Champagne Polyester Metallic Cocktail Skirt Suit Size 10
$74.97 $59.98
Material: Acrylic –Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist:32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 27.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Knit |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Champagne |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Metallic |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material: Acrylic –Polyester& Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 23”
Skirt: Waist:32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 27.5”

























Reviews
There are no reviews yet.