Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New MARC NEW YORK Rhumba Red Satin Like Polyester Tie back Jumpsuit Size XL
$34.97 $27.98
Material &Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 46″ (23×2)- Waist: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 11.5”-
Rise: 18” -Inseam: 23″– Length (From top of waist to hem): 41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 46 in |
| Neckline | V-Neck |
| Closure | Tie |
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | XL |
| Fabric Type | Satin |
| Size (Women's) | XL |
| Accents | Neck line |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Inseam | 23 in |
| Style | Jumpsuit |
| Features | Elastic Waist |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Animal Print |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Red |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Pants", "Dress"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | One-Piece |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | ["Animals", "City"] |
| Waist | 34 in |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Marc New York |
Material &Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 46″ (23×2)- Waist: 34″ (17×2) – Shoulder to cuff: 11.5”-
Rise: 18” -Inseam: 23″– Length (From top of waist to hem): 41’’



















Reviews
There are no reviews yet.