Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New NIGHT STUIDO NY 2PC Black Polyester Lined Open Front Formal Skirt Size 16
$84.97 $67.98
Material: Polyester& Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:30.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid Lenght |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Night Studio |
Material: Polyester& Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:30.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 33.5”

























Reviews
There are no reviews yet.