Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New Nubiano NY 2PC Navy Blue Polyester Ruffle Cocktail Skirt Suit Size 26W
$99.97 $79.98
Material and lining:Polyester / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff:25.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 44 “(22×2)- Hips: 58″(29×2) – Length: 32”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 26W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 26W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 48 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 50 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Nubiano |
Material and lining:Polyester / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff:25.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 44 “(22×2)- Hips: 58″(29×2) – Length: 32”

























Reviews
There are no reviews yet.