Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New SUITSME 2PC Navy Blue Polyester Acetate Lined Collarless Skirt Suit Size 12P
$59.00 $47.20
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12P |
| Hips | 42 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Size (Women's) | 12P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Acetate |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Le Suit |
Material & Lining:Polyester / Suit and Skirt have Lining
Suit has 2 faux pockets– Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate / taken with thegarment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 42″(21×2) – Length: 23”



























Reviews
There are no reviews yet.