Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New TAHARI ASL Coral Polyester lined Single Breasted Notch Collar Blazer Size 8
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:20” – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 39 in |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Coral |
| Lining Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:20” – Length: 21.5”

















Reviews
There are no reviews yet.