Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New TALBOTS 3PC Brown Striped Wool Blend Lined Skirt Suit Pants Size 6 MSRP $328
$115.97 $92.78
Material: Wool –Acetate-Rayon & Lining: Polyester
Suit, skirt Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets -Skirt has 1 faux pockets
Pant has 2 back fauxpockets – Suit has 1 back faux pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 27”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 32″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Skirt Suit Pant |
| Features | ["Lined", "Loops for belt", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants", "Skirt"] |
| Material | Wool-Acetate-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Pant |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Talbots |
Material: Wool –Acetate-Rayon & Lining: Polyester
Suit, skirt Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets -Skirt has 1 faux pockets
Pant has 2 back fauxpockets – Suit has 1 back faux pocket
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 27”
Skirt: Waist: 28″(14×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 12” -Inseam: 32″ – Length: 42”































Reviews
There are no reviews yet.