Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
New York & Company Tweed Skirt Suit 18 Pink Lined Notch Collar Cocktail 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Acrylic & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 25.5”
– Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 47 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Tweed |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | 100% Acrylic |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | New York & Company |
Material: Acrylic & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 38″(19×2) – Hips: 47″(23.5×2) – Length: 25.5”
– Interior Hem: 1.0″



























Reviews
There are no reviews yet.