Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Newport News Jeanology Women Leather Pant Size 12 Green Lined Straight
$36.97 $29.58
Material: Leather & Lining: Polyester
Pant has 2 side front and 2 back pockets – Pants has loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 32″(16×2) – Rise: 11” -Inseam: 30.5″ – Length:41” – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Closure | Zip-Button |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Waist Size | 33 in |
| Size | 12 |
| Color | Green |
| Material | Leather |
| Rise | 11 in |
| Vintage | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Dress Pants |
| Theme | Biker |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Newport News |
Material: Leather & Lining: Polyester
Pant has 2 side front and 2 back pockets – Pants has loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 32″(16×2) – Rise: 11” -Inseam: 30.5″ – Length:41” – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.0″





















Reviews
There are no reviews yet.