Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NIGHT STUIDO NY Cotton Metallic Skirt Suit Top 20 Beaded Silver Cocktail Church
$78.97 $63.18
Material: Metallic-Cotton-Polyester& Lining: Acetate / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 45”
Skirt: Waist:39″(19.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 31.5” – Interior Hem: 1.3″
Top: Pit to pit:50″(25×2) – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 20 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | Acetate |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 52 in |
| Theme | ["City", "Classic", "Elegant"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Night Studio |
Material: Metallic-Cotton-Polyester& Lining: Acetate / Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 35″(17.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 45”
Skirt: Waist:39″(19.5×2) – Hips: 52″(26×2) – Length: 31.5” – Interior Hem: 1.3″
Top: Pit to pit:50″(25×2) – Length: 21.5”



































Reviews
There are no reviews yet.