Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NINE WEST 2PC Multicolor Viscose Polyester Stretch Lined Dress Suit Size 8
$59.97 $47.98
Material: Elastane-Viscose-Polyester Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining/ Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 17”-Length: 21”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 34″(17×2) – Length: 34”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Hips | 34 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Stretch |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collared |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow-White-Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Set Includes | ["Dress", "Jacket"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Cocktail", "career"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Nine West |
Material: Elastane-Viscose-Polyester Lining: Polyester
Suit and Dress haveLining/ Suit has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 17”-Length: 21”
Dress: Pit to pit: 35″(17.5×2) – Waist: 31″ (15.5×2) – Hips: 34″(17×2) – Length: 34”





























Reviews
There are no reviews yet.