Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
NINE WEST Polyester Rayon Pant Suit 6 Gray Striped Lined Peak Collar 2PC
$42.97 $34.38
Material: Rayon- Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11” -Inseam: 29.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.7″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Fabric Type | Rayon |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 11 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29.5 |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Faux pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nine West |
Material: Rayon- Polyester & Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 23”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11” -Inseam: 29.5″ -Length: 40” – Leg Opening: 9.5″ – Interior Hem: 1.7″





















Reviews
There are no reviews yet.