Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nipon Boutique Polyester Skirt Suit Size 18 Blue Beaded Women 2 Piece Lined
$43.97 $35.18
Material: Polyester& lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nipon Boutique |
Material: Polyester& lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 24”
Skirt: Waist: 37″(18.5×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27”

























Reviews
There are no reviews yet.