Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nipon Boutique Vintage Polyester Rayon Dress Suit 10 Floral Brocade Lined 2PC
$52.97 $42.38
Material and lining: Polyester-Rayon / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 34″ (17×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 38”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 10 |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Dress Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester-Rayon |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nipon Boutique |
Material and lining: Polyester-Rayon / Suit and Dress have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21”
Dress: Pit to pit: 38″ (19×2) – Waist: 34″ (17×2) -Hips: 40″(20×2) – Length: 38”





























Reviews
There are no reviews yet.