Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Nolan Miller Vintage Wool Beaded Blazer Size 4 Purple Shawl Collar Timeless
$49.97 $39.98
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder:32″(16×2)
Armpit to armpit: 36″(18×2)
Waist:30” (15×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 23 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 23’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | 100% Wool |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 4 |
| Accents | Beaded |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | City |
| Country of Origin | France |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Nolan Miller |
Blazer is fully lined
Approximate measurement -Garment flat-Measured on one side
Shoulder to shoulder:32″(16×2)
Armpit to armpit: 36″(18×2)
Waist:30” (15×2)
Arm Length (Shoulder toArmpit): 23 ’’
Length, from back ofcollar seam to hem: 23’’



















Reviews
There are no reviews yet.