Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
OLEG CASSINI BLACKTIE Beaded Purple Open Back Collarless Formal Dress Size 6
$74.00 $59.20
Beautiful dress suit in excellent condition
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 34″ ( 17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Hips | 37 in |
| Color | Purple |
| Material | Triacetate-Polyester |
| Accents | Beaded |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Style | A-Line |
| Features | ["Backless", "Collarless", "Beaded"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Oleg Cassini |
Beautiful dress suit in excellent condition
Material: Triacetate-Polyester & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 34″ ( 17×2) – Waist: 30″ (15×2) – Hips: 37″(18.5×2) – Length: 39”





















Reviews
There are no reviews yet.