Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Oleg Cassini VTG Wool Tuxedo Blazer Size 44L Black Single Breasted Satin Lapel
$59.97 $47.98
Material: Wool
Blazer has lining – faux outer pockets-3 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 26” – Length: 33”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 5.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Wool |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 44 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Notch |
| Style | Tuxedo |
| Features | ["All Seasons", "Single-Breasted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Costa Rica |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Oleg Cassini |
Material: Wool
Blazer has lining – faux outer pockets-3 inner pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 26” – Length: 33”























Reviews
There are no reviews yet.