Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Peter Millar Button Up Shirt Size 15S Long Orange NanoLuxe Check Classic New
$68.97 $55.18
Material: Cotton
Size 15 S long x 34/35
Approximate measurements
Shirt: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 32”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Neckline | Collared |
| Closure | Button |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | 15 S |
| Fabric Type | Woven |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Collar Style | Point |
| Features | All Seasons |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Check |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Character | . |
| Chest Size | 44 in |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Orange |
| Material | Cotton |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Button-Up |
| Model | Nanoluxe |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Product Line | Peter Millar Nanolux |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Peter millar |
Material: Cotton
Size 15 S long x 34/35
Approximate measurements
Shirt: Shoulder to shoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 48″(24×2)- Shoulder to cuff: 25.5”- Length: 32”

























Reviews
There are no reviews yet.