Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Pierre Cardin Men’s 44L Double Breasted Trench Coat Removable Zip Lining Luxury
$79.97 $63.98
Material & Lining: Polyester
Trench Coat has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 54″(27×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff: 33” – Length: 51”
1 in stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Long |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Chest Size | 56 in |
| Size | 44 |
| Color | Black |
| Accents | ["Button", "Belt"] |
| Vintage | Yes |
| Fit | Regular |
| Insulation Material | Polyester |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Men |
| Type | Coat |
| Collar Style | Button-Down |
| Style | Trench Coat |
| Theme | Designer |
| Features | ["Lined", "Removable Lining"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Pierre Cardin |
Material & Lining: Polyester
Trench Coat has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 54″(27×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff: 33” – Length: 51”































Reviews
There are no reviews yet.