Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Posh By V Rhinestone Mesh Bodycon Sleeveless Dress Size L Midi See Through New
$54.97 $43.98
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 41 in |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | L |
| Fabric Type | Mesh |
| Accents | Rhinestone |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 39 in |
| Style | Bodycon |
| Features | Stretch |
| Season | ["Fall", "Spring"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Sleeve Type | Strappy Sleeve |
| Material | Nylon – Spandex |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Posh By V |
- The dress features a zip closure, strappy sleeves, and a midi length, making it a versatile choice
- Made from a stretchy nylon-spandex fabric with a mesh design and rhinestone accents
- This dress offers a classic and city-inspired theme in a sleek black color.
- Perfect for women looking to make a statement with their outfit while ensuring a comfortable and flattering fit.
Armpit to armpit: 36″(18×2)
Waist : 30”(15×2)
Hips: 32 ”(16×2)
Length: 38″











Reviews
There are no reviews yet.