Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Preston & York Polyester Spandex Skirt Suit Size 6 Top Size S Blue V Neck 2 PC
$58.97 $47.18
Material: Polyester-Spandex & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Top: Pit to pit:38″(19×2) – Length: 27”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 31”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | S-6 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | S-6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Spandex |
| Set Includes | Skirt suit top |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Dress Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Preston & York |
Material: Polyester-Spandex & Lining:Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Top: Pit to pit:38″(19×2) – Length: 27”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 31”



































Reviews
There are no reviews yet.