Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Rixo Viscose Dress M White Polka Dot Ruffle Spaghetti Strap Romantic Maxi New
$120.97 $96.78
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 40″ (20×2) — Length: 45”
1 in stock
| Weight | 0.62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 40 in |
| Neckline | Square Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Size | M |
| Fabric Type | Satin |
| Accents | Ruffle |
| Dress Length | Long |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 40 in |
| Style | ["Maxi", "Slip Dress"] |
| Features | ["Collarless", "Lightweight", "Ruched", "Straps"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Polka Dot |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | White |
| Sleeve Style | Sleeveless |
| Sleeve Type | Strappy Sleeve |
| Material | Viscose |
| Size Type | Regular |
| Theme | ["Classic", "Countries", "Designer", "Love", "Princess"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Rixo |
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Pit to pit: 40″ (20×2) – Waist: 40″ (20×2) — Length: 45”

























Reviews
There are no reviews yet.