Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sam Edelman Alisandra Metallic Sandals Size 9M Molten Gold Strappy Stiletto Heel
$39.99 $31.99
Features:
Strappy sandal
Heel is roughly 3.5″ high
Gold metallic with embossed reptile print
Buckles at the ankle
Leather upper, balance man made
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| UK Shoe Size | 7 |
| Pattern | Solid |
| Closure | Buckle |
| US Shoe Size | 9 M |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| EU Shoe Size | 40 |
| Color | Metallic Molten Gold |
| Heel Height | 4 in |
| Accents | Glitter |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Type | Sandal |
| Customized | No |
| Heel Style | Stiletto |
| Model | Sam Edelman Alisandra |
| Style | Strappy |
| Theme | Metal |
| Outsole Material | Synthetic |
| Features | ["Adjustable Strap", "Ankle Strap"] |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Leather |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Insole Material | Leather |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sam Edelman |
Features:
Strappy sandal
Heel is roughly 3.5″ high
Gold metallic with embossed reptile print
Buckles at the ankle
Leather upper, balance man made



























Reviews
There are no reviews yet.