Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sam Edelman Lindsey Leather Boots 8.5M Yellow Snakeskin Cowgirl Block Heel Zip
$150.00 $120.00
A fierce snakeskin appearance take these Lindsey boots from Sam Edelman to head-turning style heights.
Product Details:
Run Small – Zip closure – Pointed toe – Leather
Measurements:
2.87 In heel, 16.85 in shaft height, 15.51 in calf circumference
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Round Toe |
| Closure | Zip |
| US Shoe Size | 8.5 |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Christening", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Platform Height | 0.5 in |
| Calf Width | Regular |
| Heel Height | Mid (2-2.9 in) |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| AU Shoe Size | 38.5 |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Western |
| Features | Zipper |
| Season | ["Winter", "Spring", "Fall"] |
| UK Shoe Size | Not Specified |
| Shoe Shaft Style | Knee High |
| Pattern | Animal Print |
| Character | N/A |
| EU Shoe Size | 38.5 |
| Color | Yellow |
| Lining Material | Leather |
| Type | Boot |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Model | Lindsey |
| Theme | ["City", "Cowgirl", "Equestrian", "Going Out"] |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Leather |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Product Line | Sam Edelman Lindsey |
| Item Condition | New without box |
| Brand | Sam Edelman |
A fierce snakeskin appearance take these Lindsey boots from Sam Edelman to head-turning style heights.
Product Details:
Run Small – Zip closure – Pointed toe – Leather
Measurements:
2.87 In heel, 16.85 in shaft height, 15.51 in calf circumference

































Reviews
There are no reviews yet.