Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sam Edelman Platform Ankle Strap Sand Block Heeled Sandals 8M Buckle Closure
$30.00 $24.00
The Sam Edelman Platform Ankle Strap Sand Block Heeled Sandals
Stylish and elegant shoes perfect for occasions like weddings, parties, and christenings.
These sandals feature a square toe shape, ultra-high block heel, ankle strap, and appliqued back accents.
Made of faux leather with a synthetic lining
they are designed for comfort and durability.
The beige color and solid pattern make them versatile for summer and spring seasons.
The buckle closure adds a touch of sophistication to this chic addition to any woman’s wardrobe.
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 4.0 in |
| Toe Shape | Square Toe |
| Closure | Buckle |
| US Shoe Size | 8 |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Platform Height | not applicable |
| Heel Height | Ultra High (4 in & Higher) |
| Accents | ["Appliqued back", "Ankle Strap"] |
| Vintage | No |
| AU Shoe Size | Unknown |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Platform |
| Features | Ankle Strap |
| Season | ["Spring", "Summer"] |
| Unit Quantity | not applicable |
| UK Shoe Size | 5.5 |
| Pattern | Solid |
| Character | not applicable |
| EU Shoe Size | 38 |
| Color | Beige |
| Lining Material | Synthetic |
| California Prop 65 Warning | not applicable |
| Type | Heel |
| Customized | No |
| Heel Style | Block |
| Model | Nattie |
| Shoe Width | M |
| Upper Material | Faux Leather |
| Country of Origin | China |
| Personalization Instructions | not applicable |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sam Edelman |
The Sam Edelman Platform Ankle Strap Sand Block Heeled Sandals
Stylish and elegant shoes perfect for occasions like weddings, parties, and christenings.
These sandals feature a square toe shape, ultra-high block heel, ankle strap, and appliqued back accents.
Made of faux leather with a synthetic lining
they are designed for comfort and durability.
The beige color and solid pattern make them versatile for summer and spring seasons.
The buckle closure adds a touch of sophistication to this chic addition to any woman’s wardrobe.



























Reviews
There are no reviews yet.