Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sarah Elizabeth Vintage Linen Like Dress Size 14 Black Beaded Pleated Flared Zip
$58.97 $47.18
Material: Ramie-Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 60″(30×2)- Length: 43” – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Chest | 35 in |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Zip |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Holy Communion", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14 |
| Garment Care | Machine Washable |
| Color | Black |
| Material | Ramie-Cotton |
| Accents | ["Beaded", "Embroidered"] |
| Dress Length | Below the knee |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Waist | 37 in |
| Style | Fit & Flare |
| Theme | City |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sarah Elizabeth |
Material: Ramie-Cotton
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Pit to pit: 35″ (17.5×2) – Waist: 37″ (18.5×2) – Hips: 60″(30×2)- Length: 43” – Interior Hem: 1.0″



























Reviews
There are no reviews yet.