Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sarah Elizabeth Vintage Rayon Dress Size 12 Floral Beaded Belted Pleated Lined
$44.97 $35.98
Material: Rayon
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 43″ (21.5×2) – Waist: 44″ (22×2) -Hips: 47″(23.5×2) – Length: 54.5” – Interior Hem: 0.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Chest | 43 in |
| Closure | Button |
| Neckline | V-Neck |
| Occasion | Casual |
| Size | 12 |
| Fabric Type | Sheath |
| Accents | ["Beaded", "Belt", "Button"] |
| Dress Length | Midi |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 44 in |
| Style | Free |
| Features | ["Collared", "Lightweight", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Short sleeves |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Floral |
| Material | Rayon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Vintage |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sarah Elizabeth |
Material: Rayon
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 43″ (21.5×2) – Waist: 44″ (22×2) -Hips: 47″(23.5×2) – Length: 54.5” – Interior Hem: 0.5″























Reviews
There are no reviews yet.