Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Scotch & Soda Maison Voila Sweater Size M Blue Black Check Crewneck Minimalist
$36.97 $29.58
Material: Viscose
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 32″(16×2)- Shoulder to cuff: 27.5” – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Pattern | Check |
| Knit Style | Tight-Knit |
| Chest | 32 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Neckline | Crew Neck |
| Occasion | ["Business", "Casual"] |
| Size | M |
| Garment Care | Hand Wash Only |
| Color | Black-Blue |
| Material | Viscose |
| Fabric Type | Knit |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Size Type | Regular |
| Type | Sweater |
| Department | Women |
| Style | Pullover |
| Features | Lightweight |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Scotch & Soda |
Material: Viscose
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 32″(16×2)- Shoulder to cuff: 27.5” – Length: 25”





















Reviews
There are no reviews yet.