Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sean John Vtg Track Pant Suit Set XL Maroon Fleece Half Zip Athleisure Y2K 2PC
$120.97 $96.78
Material: Polyester
Pant has 2 side pockets and 1 back pocket – Pant has elastic and adjustable lace on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 49” (24.5×2)-Chest: 54”
(27×2)-Shoulder to cuff: 25’’-Length: 35’’
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 16” -Inseam: 34.5″ –
Length: 48’’ – Leg Opening: 6.5″
Out of stock
| Weight | 4.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 14.0 × 4.0 in |
| Chest | 54 in |
| Closure | Zip |
| Neckline | Collared |
| Occasion | ["Activewear", "Casual", "Travel"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | XL |
| Fabric Type | Fleece |
| Accents | Zipper |
| Vintage | No |
| Rise | 16 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 34.5 in |
| Waist | 36 in |
| Style | Sweatpants |
| Features | ["Adjustable Strap", "Adjustable Waist", "Easy Care", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Maroon |
| Set Includes | Track Pants |
| Material | Polyester |
| Fit | Athletic |
| Size Type | Big & Tall |
| Type | Tracksuit |
| Leg Style | Zip leg |
| Theme | ["Disco", "Hip Hop"] |
| Country/Region of Manufacture | Korea, Republic of |
| Performance/Activity | ["Gym & Training", "Hiking", "Motorcycle"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sean John |
Material: Polyester
Pant has 2 side pockets and 1 back pocket – Pant has elastic and adjustable lace on waist
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder: 49” (24.5×2)-Chest: 54”
(27×2)-Shoulder to cuff: 25’’-Length: 35’’
Pant: Waist: 36″(18×2) – Rise: 16” -Inseam: 34.5″ –
Length: 48’’ – Leg Opening: 6.5″





























Reviews
There are no reviews yet.