Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SHARAGANO 2PC Black Pinstriped Polyester Rayon Belted Pant Suit Size 14 New
$74.97 $59.98
Material: Rayon-Polyester – Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 32.5″ – Length: 42”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Size (Women's) | 14 |
| Rise | 12 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Belted", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Pinstripe |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Sharagano |
Material: Rayon-Polyester – Lining: Polyester
Suit and Pant have Lining
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff: 18.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 35″(17.5×2) – Rise: 12” -Inseam: 32.5″ – Length: 42”



























Reviews
There are no reviews yet.