Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SHARAGANO Brown Polyester Stretch Belted Mismatched Pant (Size 6) Suit (Size 10)
$25.00 $20.00
Beautiful and elegantpant suit in good condition
Material: Polyester-Rayon-Spandex & Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20”-Length: 27”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 31.5″ -Length: 41’’
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Size | 6-10 |
| Waist Size | 30 in |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Jacket Cut | Double-Breasted |
| Department | Women |
| Style | Pant Suit |
| Size (Women's) | 6-10 |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Theme | Elegant |
| Pattern | Solid |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Type | Suit Pants |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Color | Brown |
| Rise | 11.5 In |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Leg Style | Straight |
| Inseam | 31.5 in |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Front Button Style | Six-Button |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Size Type | Regular |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Sharagano |
Beautiful and elegantpant suit in good condition
Material: Polyester-Rayon-Spandex & Lining: Polyester
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched.
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 20”-Length: 27”
Pant: Waist: 30″(15×2) – Rise: 11.5” -Inseam: 31.5″ -Length: 41’’





















Reviews
There are no reviews yet.