Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Sharagano Polyester Metallic Skirt Suit Size 16W Gray Floral Belted Cocktail 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining-Suit has shoulder and faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”
Skirt: Waist:37 “(18.5×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Theme | Metal |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Party/Cocktail |
| Hips | 48 in |
| Size | 16W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 16W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Lined", "Ruffle", "Tiered"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Sharagano |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining-Suit has shoulder and faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 24.5”
Skirt: Waist:37 “(18.5×2) – Hips: 48″(24×2) – Length: 26.5”

























Reviews
There are no reviews yet.