Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St Anthony Polyester Metallic Blazer Size 16W Purple Silver Shawl Collar New
$39.97 $31.98
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Shoulder has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 31”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Metallic |
| Chest | 44 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple -Silver |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | St Anthony |
Material: Polyester-Metallic & Lining: Polyester
Shoulder has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff:24”- Length: 31”























Reviews
There are no reviews yet.