Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
St John Sport Knit Dress Size Large Black White Striped Sheath Kimono Sleeves
$140.97 $112.78
Material: Rayon
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 42″(21×2) – Length:40”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 3.0 in |
| Neckline | Round Neck |
| Closure | Pullover |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | L |
| Hips | 42 in |
| Fabric Type | Knit |
| Accents | Logo |
| Dress Length | Knee Length |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Waist | 38 in |
| Style | Sheath |
| Features | ["Fitted", "Collarless", "Side Slit", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Chest | 39 in |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Strap Type | N/A |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Sleeve Type | Kimono Sleeve |
| Material | Rayon |
| Size Type | Regular |
| Theme | Elegant |
| Country/Region of Manufacture | Mexico |
| Character Family | N/A |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | St John Sport |
Material: Rayon
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Dress: Pit to pit: 39″ (19.5×2) – Waist: 38″ (19×2) – Hips: 42″(21×2) – Length:40”

























Reviews
There are no reviews yet.