Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
STELLA LOUISE For KB Women 2 PC Stunning Aquamarine Beaded Skirt Suit Size 14W
$43.00 $34.40
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Suit and skirt are fullylined
Skirt has some elastic waist -can expand 3 more inches
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2)- Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24″ -Length: 30.5”
Skirt: Waist:33″(16.5×2)- Hips:46″(23×2)- Length: 35”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14W |
| Waist Size | 33 in |
| Color | Aquamarine |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester |
| Vintage | No |
| Lined | Yes |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Stella |
Beautiful and elegant skirtsuit in excellent condition
Suit and skirt are fullylined
Skirt has some elastic waist -can expand 3 more inches
Measurementsare approximate taken with the garment laying flat, and notstretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2)- Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff: 24″ -Length: 30.5”
Skirt: Waist:33″(16.5×2)- Hips:46″(23×2)- Length: 35”





















Reviews
There are no reviews yet.