Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Studio By Liz Claiborne Polyester Nylon Lace Skirt Suit Size 14 Black 2 PC New
$72.97 $58.38
Material: Nylon-Polyester–Lace & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 22”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 23”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Lace |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester-Spandex |
| Material | Polyester-Nylon-Lace |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Studio by Liz Claiborne |
Material: Nylon-Polyester–Lace & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining
Measurements areapproximate
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25”-Length: 22”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 23”





















Reviews
There are no reviews yet.