Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Styleworks Leather Skirt 10 Suit 8 Red Vintage Lined Single Breasted Women 2 pc
$85.97 $68.78
Material: Leather/ Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 22 ”-Length: 27.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 35”
Out of stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 15.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | L |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Colorblock |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 33 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Leather |
| Fit | Relaxed |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 42 in |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Styleworks |
Material: Leather/ Lining: Polyester
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff: 22 ”-Length: 27.5”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 35”











































Reviews
There are no reviews yet.