Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Polyester Rayon Pant Suit Size 4P Light Brown Notch Collar Women 2PC
$47.97 $38.38
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 11.5” -Inseam: 29″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 4P |
| Rise | 11.5 In |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 29 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 36 In |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Suit Studio |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 36″(18×2) – Shoulder to cuff: 22.5”-Length: 22”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 11.5” -Inseam: 29″ – Length: 39”

























Reviews
There are no reviews yet.