Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SUIT STUDIO Women 1PC Navy Blue Single Breasted Polyester Lined Blazer Size 8
$26.97 $21.58
Material: Polyester / Blazerhas Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 8 |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Single-Breasted |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Suit Studio |
Material: Polyester / Blazerhas Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder:31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length:23.5”

















Reviews
There are no reviews yet.