Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Suit Studio Women Polyester Skirt Suit Size 18 Red Lined Peak Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Size | 18 |
| Hips | 48 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Red |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Suit Studio |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate / taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 23”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 48″(24×2) – Length: 27”

























Reviews
There are no reviews yet.