Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
SuitSupply Brescia Wool Straight Tapered Leg Pants 40×31 Black Pleated Front New
$120.00 $96.00
Material: Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets-Tapered leg
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 2″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Formal", "Business"] |
| Size | 40 |
| Fabric Type | Wool |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Customised | no |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Department | Men |
| Pocket Type | Slash Pocket |
| Inseam | 31 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Pockets", "All Seasons"] |
| Season | ["Winter", "Spring", "Summer", "Autumn"] |
| Pattern | Solid |
| Waist Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Material | Wool |
| Front Type | Pleated |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Straight |
| Model | Brescia |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Italy |
| Performance/Activity | Formal, Business |
| Product Line | Unknown |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Suitsupply |
Material: Wool
Pant has 2 back and 2 side pockets-Tapered leg
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 40″(20×2) – Rise: 13” -Inseam: 31″ – Length: 41’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 2″





























Reviews
There are no reviews yet.