Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL 2PC Black Striped Polyester Rayon Lined Collared Pant Suit Size 8
$46.97 $37.58
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester / Suit and Pant haveLining
Suit has 2 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 30.5″ – Length: 42”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 8 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30.5 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 29 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Rayon-Polyester& Lining: Polyester / Suit and Pant haveLining
Suit has 2 pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 25”
Pant: Waist: 29″(14.5×2)– Rise: 13” -Inseam: 30.5″ – Length: 42”























Reviews
There are no reviews yet.