Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Cotton Rayon Spandex Blazer Size 4 Brown Lined Pocket 1 Piece
$26.97 $21.58
Material: Cotton-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 20.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Outer Shell Material | Cotton-Rayon-Spandex |
| Chest | 35 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 4 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Cotton-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 front pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit:35″(17.5×2) – Shoulder to cuff: 22.5”- Length: 20.5”

















Reviews
There are no reviews yet.