Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Luxe Polyester Skirt Suit Size 24W Lemon Green Shawl Collar Lined 2PC
$64.97 $51.98
Material & lining: Polyester / Suit and Skirt have l ining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 25”
Skirt: Waist: 47″(23.5×2) – Hips: 58″(29×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 24W |
| Hips | 58 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Polyester |
| Size (Women's) | 24W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Metallic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 47 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Lemon green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material & lining: Polyester / Suit and Skirt have l ining
Measurements are approximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 56″(28×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 25”
Skirt: Waist: 47″(23.5×2) – Hips: 58″(29×2) – Length: 26”



























Reviews
There are no reviews yet.