Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Blazer Size 10 Silver Floral Beaded Cocktail 3/4 Sleeve
$29.97 $23.98
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 39 in |
| Closure | Snap |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Beaded |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Floral |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Silver |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate taken with the garment laying flat,and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21”





















Reviews
There are no reviews yet.