Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Blend Skirt Suit Size 6 Green Metallic Timeless Cocktail
$47.97 $38.38
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 20”- Length: 21”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Hips | 38 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Green |
| Lining Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Material | Polyester- Cotton-Rayon-Metallic |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic", "Colorful"] |
| Country of Origin | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | TAHARI ASL |
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 20”- Length: 21”
Skirt: Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.